Na czym polega zabieg wazektomii?
Zaburzenia erekcji (ang. erectile dysfunction – ED) to częsty problem mężczyzn na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nim ok 1,5 mln mężczyzn, przy czym wykazano, że ogólnie w grupie wiekowej 40-70 lat ponad połowa mężczyzn ma różnego stopnia zaburzenia erekcji (wg danych z badania MMAS). Na zaburzenia erekcji najbardziej narażeni są mężczyźni chorujący na choroby układu krążenia, nadciśnienie, otyłość miażdżycę i cukrzycę. Trzeba również pamiętać, że ryzyko wystąpienia problemów z erekcją rośnie wraz z wiekiem.
Jaką skuteczność ma wazektomia?
Wazektomia jest najskuteczniejszą formą męskiej antykoncepcji – wskaźnik Pearl’a dla wazektomii wynosi 0,1-0,15, co oznacza, że 1 para na 1000, regularnie współżyjąca przez 1 rok może zajść w ciążę. Skuteczność zabiegu wazektomii można zwiększyć poprzez zastosowanie dodatkowych technik chirurgicznych w czasie zabiegu zapobiegających rekanalizacji nasieniowodów. W czasie wazektomii wykonuję wszystkie dostępne techniki chirurgiczne, dzięki czemu ryzyko rekanalizacji spada prawie do zera.
Dla kogo jest wazektomia?
Wazektomia zaadresowana jest do mężczyzn którzy nie chcą mieć w ogóle dzieci lub zakończyli już swoje plany prokreacyjne (bez względu na liczbę posiadanych dotychczas dzieci). . Ze swojej praktyki obserwuję, że często motywacją dla mężczyzn do przeprowadzenia zabiegu wazektomii jest zła tolerancja doustnej antykoncepcji przez Partnerkę lub przeciwwskazania do założenia wkładki domacicznej. Wazektomia często bywa dzięki temu wyrazem odpowiedzialności za siebie, partnerkę i rodzinę. Wazektomia nie wpływa w żaden sposób na erekcję, orgazm, ejakulację czy satysfakcję seksualną – wrażenia dla mężczyzny pozostają takie same jak przed wazektomią, a często nawet lepsze – ze względu na brak stresu związanego z niepożądaną ciążą.
Na czym polega zabieg wazektomii?
Wazektomia polega na przerwaniu ciągłości dróg nasiennych wyprowadzających plemniki z jąder do wzgórka nasiennego. W dalszej kolejności, oba końce nasieniowodu są koagulowane, podwiązywane lub klipsowane, a następnie ustawiane przeciwstawnie – jeden koniec jest zaszywany w osobnym kompartmencie tkankowym – czyli tak, jakby jeden koniec był na parterze, a drugi na pierwszym piętrze.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Mężczyzna powinien traktować wazektomię jako zabieg trwały i nieodwracalny, dlatego jest to tak ważna i odpowiedzialna decyzja. Gdyby mimo wcześniejszej pewności, po jakimś czasie zmienił zdanie, co do chęci posiadania dzieci (np. nowa Partnerka i plany rodzinne), to istnieje możliwość mikrochirurgicznego odwrócenia wazektomii (rewazektomia), ale niestety nigdy nie ma stuprocentowej pewności czy zakończy się ona sukcesem. Skuteczność odwrócenia wazektomii wynosi ok. 80-90% i spada wraz z czasem, jaki upłynął od zabiegu, a jej koszty są wyższe (ok. 25 000 zł) niż koszty wazektomii (ok. 3 000 zł). W razie nieudanej rewazektomii, można pobrać plemniki bezpośrednio z jądra (biopsja). Dlatego każdemu pacjentowi zaleca się bankowanie nasienia przed wazektomią celem zabezpieczenia komórek rozrodczych już na tym etapie.
Czy wazektomia jest bolesna?
- Sam zabieg wazektomii trwa ok. 20-30 min, a cała wizyta w gabinecie zabiegowym zwykle mniej niż godzinę. Wazektomia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, co oznacza że pacjent nie będzie czuł bólu, a jedynie dotyk i czasami uczucie pociągania w mosznie lub pachwinie. Prawie wszyscy moi pacjenci po zabiegu twierdzą, że było lepiej, niż się spodziewali po lekturze ogólnodostępnych materiałów o wazektomii. Po zabiegu wazektomii mogą czasami wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe – bardziej o charakterze dyskomfortu, które zwykle samoistnie ustępują po kilku dniach lub wyjątkowo: tygodniach.
Moje doświadczenie w zabiegach wazektomii i rewazektomii
Jestem urologiem zajmującym się wazektomią od wielu lat. Jako chirurg-urolog , mam na swoim koncie ok. kilkaset zabiegów wazektomii. Zabiegi wazektomii i rewazektomii wykonywałem również w trakcie swojej praktyki lekarskiej w zagranicznych placówkach medycznych, dzięki czemu jestem jednym z nielicznych w Polsce urologów-chirurgów oferujących obydwa zabiegi: wazektomii i odwrócenia wazektomii. Czas oczekiwania na zabieg to zwykle 2-4 tygodnie, czyli niezbędny czas do wykonania pełnego pakietu wymaganych badań laboratoryjnych.