Na czym polegają operacje moszny?
Najczęstszymi operacjami moszny są:
- operacje usunięcia wodniaka jądra,
- operacje usunięcia torbieli najądrza,
- operacje wycięcia części lub całości jądra i najądrza
- orchidopeksja czyli ufiksowanie jądra.
Zabiegi te są zwykle wykonywane przez cięcie pośrodkowe na mosznie, dzięki czemu blizna po zabiegu ukryje się w anatomicznym szwie pośrodkowym moszny.
Operacje usunięcia wodniaka jądra i torbieli najądrza wykonuje się, gdy istotnie przeszkadzają mężczyźnie w codziennym funkcjonowaniu (np. komfort siedzenia, jazdy na rowerze, uprawiania seksu, itp.).
Wskazaniem do usunięcia jądra zwykle jest guz jądra lub zaburzenia jego rozwoju (np. wnętrostwo lub atrofia jądra), co może zwiększać ryzyko nowotworu jądra.
Szczególnym wskazaniem jest orchidektomia obustronna u osób transpłciowych w korekcie płci M->K.
Orchidopeksja jest z kolei wskazana u pacjentów po incydencie skrętu jądra lub w przypadku jądra nadmiernie ruchomego, które często w czasie zimna lub podniecenia przemieszcza się do pachwiny.
Jak wygląda znieczulenie w przypadku różnych operacji moszny?
Zabiegi usunięcia wodniaka jądra, wycięcia torbieli najądrza, jedno- lub obustronnej orchidektomii w przypadkach nienowotworowych oraz orchidopeksję można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent już kilkanaście minut po zabiegu może opuścić klinikę. Przed zabiegiem pacjent doznaje uczucia przypominającego kilka „ukłuć komara”, gdy podawane jest znieczulenie miejscowe, zaś już w trakcie samego zabiegu nie odczuwa bólu, a jedynie dotyk i delikatne pociąganie. Zdecydowana większość pacjentów po zabiegu na mosznie w znieczuleniu miejscowym twierdzi, że niepotrzebnie tak się go obawiała , gdyż było lepiej niż się spodziewali.
W praktyce, ponad 90% tego rodzaju zabiegów wykonuję w znieczuleniu miejscowym jako chirurgię jednego dnia, co jest najmniejszym obciążeniem zdrowotnym, finansowym i czasowym dla pacjenta.
W przypadku orchidektomii z przyczyn nowotworowych wykonuje się zabieg z dostępu pachwinowego, co bezwzględnie wymaga znieczulenia ogólnego.
Jak wygląda zabieg na mosznie?
Sam zabieg na mosznie zwykle trwa 20-60 minut, zależnie od wielkości zmiany i stopnia jej skomplikowania. Cięcie pośrodkowe na mosznie zawsze jest wykonywane na minimalnej możliwej długości, dzięki czemu sama rana po obkurczeniu się moszny często zajmuje nie więcej niż 2 cm, tak jak w przypadku orchidektomii obustronnej w procesie tranzycji płci. Długość rany może być większa w przypadku wodniaka jądra lub torbieli najądrza znacznych rozmiarów. Po zabiegu pacjent ma założone na skórę szwy szybkowchłanialne, które same spadną po ok. 3-4 tygodniach, dlatego pacjent nie musi zgłaszać się na ich usunięcie.
Na czym polega rekonwalescencja po zabiegach na mosznie?
Po operacjach wodniaka jądra, torbieli najądrza, orchidopeksji oraz usunięcia jednego lub obu jąder, zwykle zaleca się, aby pacjent pozostał przez kilka dni w domu, ograniczył aktywność do niezbędnego minimum oraz nosił ciasną bieliznę i opatrunek unoszący mosznę i prącie do góry. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko powstania krwiaka w mosznie oraz rozejścia się rany.
Po około 3-4 tygodniach pacjent może powrócić do normalnej aktywności fizycznej, kąpieli w basenie i wannie.