Kto może kwalifikować się na zabieg implantacji jądra?
Pacjenci, którym oferuję implant jądra (jedno- lub obustronny), to najczęściej mężczyźni, którzy stracili jądro w wyniku nowotworu, urazu lub skrętu jądra. Proteza jądra jest także opcją dla pacjentów, którzy:
- nigdy nie mieli jądra w mosznie z powodu wnętrostwa (jądro zostało w jamie brzusznej lub pachwinie), lub
- istniejące jądro jest obecne, ale na tyle nieduże, że optycznie widać różnicę między prawą a lewą stroną, bądź też jądra są obustronnie niewielkie, dając wrażenie „pustej moszny”.
Jakie są rodzaje implantów jąder?
Dostępne na rynku implanty jąder różnią się między sobą rodzajem materiału, z którego są wykonane, elastycznością, wielkością i kształtem. Najczęściej korzystam z implantów, które są najbardziej zbliżone do naturalnego kształtu i elastyczności tkanki jądra. Wielkość implantu dobieram biorąc pod uwagę wielkość jądra po przeciwnej stronie, wielkość moszny, a także życzenie pacjenta. Dysponuję próbkami implantów jąder w różnych rozmiarach, co pozwala pacjentowi lepiej wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać moszna po zabiegu implantacji protezy jądra.
Na czym polega zabieg wszczepienia implantu jądra?
Implantację protezy jądra wykonuję z poziomu niewielkiego cięcia nad moszną, dzięki czemu rana nie występuje bezpośrednio nad implantem. Unikam także umieszczania w jednym miejscu samego implantu, gdyż daje to pacjentowi wrażenie dużo większej naturalności i swobody w przemieszczaniu się implantu w mosznie. Operacja implantacji protezy jądra jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym w trybie jednodniowym, gdzie 2-3 godziny po zabiegu, pacjent bez problemu może samodzielnie wrócić do domu.
Jak powinna przebiegać rekonwalescencja po operacji implantacji protezy jądra?
Po zabiegu przez kilka dni pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną w celu redukcji ryzyka powikłań pooperacyjnych. Po ok. 2-3 tygodniach i pełnym wygojeniu rany, pacjent na ogół może wrócić do pełnej aktywności fizycznej i seksualnej.
Moje doświadczenie w implantach protez jądra
Od kilkunastu lat zajmuję się implantacją protez jąder zarówno po jednej stronie moszny jak i jednoczasowo po obu stronach. Oprócz prostych implantacji wykonuję także reoperacje po nieudanych zabiegach w innych ośrodkach, z których pacjenci wracają nieusatysfakcjonowani z powodu wielkości protezy, jej położenia, trwałości czy kształtu. Wielu zadowolonych pacjentów odzyskało po zabiegu wszczepienia implantu jądra pewność siebie wynikającą z tego, jak postrzegają własne ciało, ponieważ estetyka symetrycznej i pełnej moszny jest dla wielu mężczyzn bardzo istotnym elementem wyglądu i własnej samooceny.