W trakcie diagnostyki niepłodności męskiej często okazuje się, że niezbędne jest wykonanie zabiegu lub operacji w obrębie narządów płciowych.
Nierzadko zdarza się, że operacja męskich narządów płciowych pozwala na poprawę jakości nasienia, a czasami w ogóle na uzyskanie obecności plemników w ejakulacie. Bywa również, że, jest to jedyna metoda na pozyskanie plemników do technik wspomaganego rozrodu jak inseminacja czy zapłodnienie in vitro.
Na czym polega operacja żylaków powrózka nasiennego?
Co do zasady, zabiegi wszczepienia protezy prącia dotyczą pacjentów, u których stopień zaburzeń erekcji jest znacznie nasilony i nie pomagają im już żadne leki doustne (np. Viagra i podobne). Implantacja protez ciał jamistych prącia jest z jednej strony ostatnią deską ratunku, ale jednocześnie jest to najskuteczniejsza forma leczenia zaburzeń erekcji. Poziom satysfakcji wśród pacjentów wynosi blisko 95%, zaś wśród partnerek pacjentów z implantem prącia nawet wyżej (statystyka na pod
Żylaki powrózka nasiennego najczęściej dotyczą lewej strony, czasami występują obustronnie, a rzadko tylko po prawej stronie.
Jeśli żyły splotu wiciowatego oplatające jądro są prawidłowe (do 2mm średnicy), wówczas zastawki żylne nie pozwalają na refluks krwi z jamy brzusznej. Ale gdy dojdzie do ich poszerzenia, wtedy zastawki są niewydolne i za każdym razem, gdy dochodzi do pracy tłoczni brzusznej (np. dźwiganie, śmiech, kaszel, wstawanie, ćwiczenia fizyczne, itd.) ciepła krew z brzucha cofa się i przegrzewa jądra, które są w mosznie właśnie po to aby było im 2-3 stopnie chłodniej niż 36,6°C.
Wyższa niż optymalna temperatura powoduje pogorszenie spermatogenezy i spadek parametrów nasienia. Dlatego operacja żylaków powrózka nasiennego ma na celu zatrzymanie refluksu krwi, a nie całkowite wycięcie poszerzonych splotów żylnych.
Wskazaniem do operacji żylaków powrózka nasiennego są także dolegliwości bólowe w mosznie lub pachwinie w trakcie lub po wysiłku, długotrwałym siedzeniu lub staniu.
W ramach swojej praktyki chirurgicznej, oferuję swoim pacjentom operację żylaków powrózka nasiennego laparoskopowo i mikrochirurgicznie, jedno- lub obustronną.
stawie wywiadów z pacjentami, którzy przeszli zabieg).
Na czym polega TURED?
Przezcewkowa elektroresekcja wzgórka nasienna (ang. TURED – TransUrethral Resection of the Ejaculatory Ducts) jest zabiegiem, który wykonuje się w przypadku zablokowania (obstrukcji) przewodów wytryskowych na tle zapalenia lub torbieli pośrodkowej stercza.
Udrożnienie przewodów wytryskowych powoduje pojawienie się plemników w nasieniu. Jednym z czynników ryzyka przeprowadzenia takiego zabiegu są następstwa w postaci możliwych infekcji dróg moczowo płciowych, hematospermia, wytrysk moczowy lub refluks moczowy do pęcherzyków nasiennych i najądrzy.
Co to jest i kiedy wykonuje się biopsję jądra i najądrza?
Biopsja jądra jest wskazana, gdy z jakiegokolwiek powodu nie można uzyskać nasienia i plemników na fizjologicznej drodze – anejakulacji (brak wytrysku), bądź też stwierdzono azoospermię (brak plemników w nasieniu).
W zależności od przyczyn azoospermii lub anejakulacji wykonuje się:
- biopsję najądrzy (MESA / PESA) lub jąder (mTESE / TESE) – pod mikroskopem lub bez,
- aspirację samych plemników lub pobranie tkanki jądra z plemnikami.
Kiedy są wskazania do wykonania obrzezania?
W przypadku stulejki (przewężenia napletka) może dochodzić do nawrotowych infekcji, które mogą obniżać jakość nasienia.
Stulejka całkowita w skrajnych postaciach może blokować wypływ nasienia na zewnątrz w czasie wytrysku.
Obrzezanie częściowe lub całkowite rozwiązuje powyższe problemy. Więcej o zabiegu obrzezania znajdziesz na tej stronie: OBRZEZANIE
Rewazektomia, czyli kontynuacja planów prokreacyjnych
W przypadku, gdy mężczyzna miał w przeszłości wykonaną wazektomię, ale zmienił zdanie i pragnie jeszcze posiadać potomstwo, wówczas szansą na przywrócenie plemników w ejakulacie jest rewazektomia.
W trakcie rewazektomii łączy się mikrochirurgicznie oba końce nasieniowodu lub zespala się nasieniowód bezpośrednio z najądrzem. Zabieg ten daje szansę na odzyskanie drożności dróg nasiennych w ok. 90% ale z czasem – który upłynął od wazektomii – te szanse maleją.
Nigdy nie ma jednak 100% pewności skuteczności rewazektomii, dlatego należy traktować wazektomię, jako zabieg nieodwracalny i zawsze traktować go jako trwałą, a nie czasową metodę antykoncepcji.