Na czym polegają choroby stulejki i krótkiego wędzidełka?
Stulejka to zwężenie napletka utrudniające lub uniemożliwiające ściągnięcie go w dół poniżej żołędzi, szczególnie w czasie erekcji. Stulejka funkcyjna występuje, gdy w zwiotczeniu można odsłonić żołądź, a stulejka utrudnia to w czasie erekcji. Stulejka całkowita występuje, gdy niezależnie od sztywności prącia nie można odsłonić żołędzi. Przeciągnięta poniżej żołędzi dość wąska stulejka może spowodować załupek, który wymaga pilnej pomocy urologicznej, bo może doprowadzić do martwicy części prącia.
Wędzidełko prącia znajduje się na godzinie 6 żołędzi poniżej cewki moczowej i łączy ujście zewnętrzne cewki moczowej z napletkiem. Gdy jest ono za krótkie wówczas mężczyzna może odczuwać w czasie erekcji, masturbacji lub stosunku uczucie pociągania, dyskomfortu lub nawet bólu.
Obrzezanie jako metoda leczenia stulejki
Leczeniem stulejki jest zabieg obrzezania. Obrzezanie może być:
- częściowe – wycinamy tylko zwężenie i pozostawiamy część napletka, dzięki czemu żołądź może być częściowo nim zakryta; lub
- całkowite – usuwamy cały napletek razem ze zwężeniem, a żołądź jest cały czas odkryta.
Czasami to sam Pacjent może wybrać preferowaną opcję zabiegu, a czasami (ze względów medycznych w przypadku konkretnego pacjenta) niezbędne jest obrzezanie całkowite.
Plastyka wędzidełka jako metoda leczenia
Plastyka krótkiego wędzidełka polega na jego wydłużeniu (elongacji) do poziomu rowka zażołędnego, co znosi uczucie pociągania i dyskomfortu w czasie erekcji i aktywności seksualnej. Zabiegi wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, ale na życzenie pacjenta można je wykonać w pełnym znieczuleniu ogólnym.
Kwalifikacja do zabiegów obrzezania lub plastyki krótkiego wędzidełka
Przed zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której przeprowadzam pełny wywiad medyczny oraz oceniam stopień nasilenia stulejki i/lub krótkiego wędzidełka. Na tym etapie wspólnie z Pacjentem wybieramy rodzaj i zakres leczenia operacyjnego (oczywiście, jeśli nie istnieją żadne obiektywne wskazania medyczne, co do rodzaju zabiegu). Zabieg zwykle jest wykonywany w ciągu 2-4 tygodni od wizyty kwalifikacyjnej, co pozwala pacjentowi wykonać niezbędne badania laboratoryjne. Koszt zabiegu zwykle mieści się między 2 000 – 3 000 zł, a w przypadku operacji wykraczających poza standardowe obrzezanie/plastykę krótkiego wędzidełka – ustalany jest indywidualnie.
Moje doświadczenie zabiegowe
Od niemalże początku swojej praktyki lekarskiej, czyli od ponad 17-tu lat regularnie przeprowadzam operacje stulejki i plastykę krótkiego wędzidełka. Efektem są setki przeprowadzonych (łatwych i bardziej skomplikowanych zabiegów) oraz mnóstwo zadowolonych pacjentów. Ponadto, jako jeden z niewielu urologów w Polsce specjalizuję się w rekonstrukcji skóry prącia po nadmiernym lub nieudanym obrzezaniu, urazach lub innych zabiegach prącia z wykorzystaniem graftów skórnych oraz w zabiegach wydłużających prącie.